5 van 1 stem
Totale tijd55 minuten

Appelchutney met peer en anijs

Hou je van chutney dan is deze appelchutney met peer echt een aanrader. Het is heerlijk om te serveren bij een kaasplankje, maar doet het ook heel goed bij gerechten als geroosterde vlees of op een sandwich met geitenkaas. Het is bovendien zoet genoeg om door de yoghurt te scheppen!

Nu de herfst officieel is begonnen, kook ik graag met appels. Natuurlijk kun je appels het hele jaar door vinden, maar net als pompoen smaken ze in de herfst gewoon éxtra lekker. Ik heb inmiddels al heel wat chutneyrecepten gemaakt, maar dit makkelijke appelchutney recept is een van mijn favorieten. Ik maakte het de eerste keer nadat ik iets soortgelijks had geproefd in de winkel. Het was daar schandalig duur, maar na het lezen van de ingrediënten op het etiket dacht ik: dit kan ik zelf maken!

Waarom je dit recept wilt maken

Perfect voor het appelseizoen, heerlijk bij oude kaas, als onderdeel van een kaasplankje of als smaakmaker bij bijvoorbeeld varkenshaas of gebraden lamsbout. Ik heb deze chutney al vaak geserveerd en het is altijd een succes. Als je dol bent op mangochutney, probeer dan zeker eens deze appelchutney met peer! De chutney is wel vrij zoet, dus ben je daar niet van gebruik dan minder suiker.

Recept ingrediënten

appelchutney ingredienten
  • Appel – ik gebruikte Elstar appels, maar elke appelsoort kan. Granny Smith, Pink Lady of wat je ook maar lekker vindt.
  • Peren – ik koos voor Conference peren, maar ook hier kun je elke soort gebruiken.
  • Mosterdzaadjes
  • Anijszaad – optioneel, maar ik vind de extra smaak heerlijk.
  • Kaneel – gebruik gemalen kaneel of laat het geheel sudderen met een kaneelstokje.
  • Steranijs – hele specerijen werken hier het beste.
  • Suiker – ik gebruikte ongeveer 200 gram suiker, wat resulteerde in een vrij zoete chutney. Minder kan ook. Witte suiker of bruine suiker, beide zijn mogelijk.
  • Rozijnen – optioneel.

Controleer de exacte hoeveelheden in de receptkaart hieronder.

Hoe maak je appelchutney

Snij al het fruit voor de appelchutney

Stap 1: Snij al het fruit

Dit kost het meeste tijd, maar is een belangrijke stap. Ik schilde al het fruit, omdat ik geen biologische appels gebruikte. Bovendien vind ik de structuur van de chutney beter zonder schil.

Voeg suiker en kaneel toe

Stap 2: Voeg de kaneel en suiker toe

Meng de appel- en perenstukjes met kaneel en suiker. Schep even om.

Doe alles in een grote pan

Stap 3: Doe alles in de pan

Voeg alle ingrediënten toe aan een grote pan of braadpan. Je kunt dit ook in een slowcooker maken. Gebruik dan wel minder vocht, omdat het daar minder snel verdampt.

Laat de chutney sudderen

Stap 4: Laat pruttelen

Laat de chutney ongeveer 45 minuten zachtjes koken, of tot het fruit zacht genoeg is. Wil je geen stukjes in de chutney? Stamp het dan grover met een pureestamper. Een staafmixer kan ook, maar dan wordt het vaak té glad en dat is in principe niet wat je wilt van een chutney.

Hoe steriliseer je potten

Als je de chutney langer wilt bewaren, moet je hem heet in gesteriliseerde potten doen. Je kunt potten steriliseren in de vaatwasser op een hete stand. Of was ze met heet sop, spoel af en zet ze 10 minuten in de oven op 140 °C. Raak de binnenkant daarna niet meer aan.

Vul de potten terwijl ze nog warm zijn – anders kan het hete mengsel de potten laten barsten. Gebruik potten met een rubberen ring en geen metalen deksels; metaal kan reageren op de azijn in de chutney.

Appelchutney maken

FAQ Appelchutney

Ja hoor. Peren zorgen voor een zachtere structuur en extra zoetheid, maar alleen appels werkt ook prima.

In gesteriliseerde potten, goed afgesloten, blijft chutney 6-12 maanden goed op een koele, donkere plek. Na openen bewaar je hem in de koelkast en gebruik je hem binnen 2-3 weken.

Dat mag je zelf weten. Zonder schil wordt de chutney gladder; met schil voeg je extra vezels en een rustieke structuur toe. Ik vind het zonder schil lekkerder maar het kan allebei.

Het smaakt heerlijk bij een kaasplank (vooral oude cheddar of blauwaderkaas), bij gebraden vlees, curry’s of zelfs op een sandwich of burger.

Ja, je kunt wat minder suiker gebruiken. Houd er wel rekening mee dat suiker niet alleen voor smaak zorgt, maar ook voor de houdbaarheid.

De gembersiroop versterkt de smaak van de verse gember en vind ik gewoon erg lekker. Je kunt het ook weglaten. Omdat er ook nog suiker in de gembersiroop zit wordt het geheel wel zoeter.

Serveer de chutney met:

Bekijk Karbonade recept met spelt en rabarber
Karbonade met rabarber en spelt

Karbonade recept met spelt en rabarber

Bekijk Lamsbout recept (uit de oven)
De perfecte lamsbout | simoneskitchen.nl

Lamsbout recept (uit de oven)

Bekijk Kaasplank maken met geitenkaas sticks
Kaasplank maken

Kaasplank maken met geitenkaas sticks

Bekijk Broodje geitenkaas met tomaat uit de oven
broodje geitenkaas en tomaat

Broodje geitenkaas met tomaat uit de oven

Appelchutney met peer en anijs
5 van 1 stem

Appelchutney met peer

Voorbereidingstijd 15 minuten
Kooktijd 40 minuten
Totaaltijd 55 minuten
Porties3 potten

Ingrediënten

  • 400 gr Elstar appels
  • 400 gr conference peren
  • 200 gr suiker
  • 1 el kaneel
  • 1 el olie
  • 200 ml appelcider azijn
  • 1 el mosterdzaad
  • 1 stuk gember 10 cm geraspt
  • 1 tl anijszaad
  • 3 stuks steranijs
  • 100 ml gembersiroop
  • 50 gr rozijnen

Instructies

  1. Schil de appels en de peren. Snij ze in vieren en verwijder de klokhuizen. Meng de fruitstukjes met suiker en kaneel. Schud even om.
    400 gr Elstar appels, 400 gr conference peren, 200 gr suiker, 1 el kaneel
  2. Verhit een ruime pan met een beetje olie en voeg alle ingredienten hieraan toe. Breng aan de kook en laat vervolgens ongeveer 45 minuten rustig pruttelen.
    1 el olie, 200 ml appelcider azijn, 1 el mosterdzaad, 1 stuk gember 10 cm, 1 tl anijszaad, 3 stuks steranijs, 100 ml gembersiroop, 50 gr rozijnen
  3. Zodra het fruit zacht genoeg is en het meeste van de vloeistof is verdampt is je chutney klaar. Je kunt het fruit eventueel nog wat prakken met een aardappelstamper.
  4. Verdeel het over een aantal gesteriliseerde potten en sluit goed af met een deksel. Zet ze even op zijn kop en daarna weer rechtop.

Notities

De voedingswaarde is per pot. Dit recept maakt ongeveer 800 gram chutney. Ik verdeelde dit over drie potten.
Bewaren: je kunt de chutney in gesteriliseerde potten bewaren voor 6 maanden tot een jaar. Eenmaal geopend in de koeling bewaren voor max. 1-2 weken.

Voedingswaarde informatie per portie:

Calorieën: 534kcal | Koolhydraten: 122g | Eiwit: 2g | Vet: 6g | Verzadigd vet: 1g | Meervoudigd onverzadigd vet: 1g | Enkelvoudig onverzadigd vet: 4g | Natrium: 15mg | Kalium: 538mg | Vezels: 10g | Suiker: 94g | Vitamine A: 119IU | Vitamine C: 13mg | Calcium: 73mg | Ijzer: 2mg

Disclaimer:

De genoemde waardes zijn gebaseerd op standaard tabellen en hier kunnen geen rechten aan worden ontleend. Merknamen in de ingrediëntenlijst kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking. Sommige linkjes op deze pagina kunnen affiliate links zijn. Lees meer: disclaimer.

Categorieën:

11 gedachten over “Appelchutney met peer en anijs”

  1. Drie jaar na dato een nieuwe reactie. Ik had nog (te veel) peren liggen en heb helemaal het chutney maken ontdekt. Dus ik wilde een perenchutney maken. Op zoek naar inspiratie kwam ik dit recept tegen. Ik heb nog wat kardamonpeulen en een gedroogd pepertje toegevoegd (in z’n geheel, dan geeft het iets pit af, maar niet te veel) en het anijszaad weggelaten (niet zo’n fan van anijs). Ook heb ik de abrikozen gewoon in stukje gesneden en mee gestoofd ipv er moes van gemaakt. Het is heerlijk geworden. Dank voor de inspiratie!

    Beantwoorden
    • He wat leuk Maayke! Ja blijft een fijn recept en inderdaad makkelijk mee te variëren. Lekker dat je kardemom en peper hebt toegevoegd. Ga ik volgende keer ook eens uitproberen!

      Beantwoorden
  2. “waanzinnig lekker” – dit Klink vir my heel goed genoeg! Ek is dol oor chutney saam met kaas – jy moet my groen tamatie & appel chutney probeer!

    Beantwoorden
    • Haha… Thanks Jeanne! I love it when you talk South African to me… I am so gonna be trying out your green tomato and apple chutney too. Sounds awesome! (apart from the green tomato part which is hard to find here!)

      Beantwoorden
5 from 1 vote

Plaats een reactie

Recept rating




Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Over Simone

Foodfotograaf | Food- en travelblogger | Receptontwikkeling |

Houdt van groentes en wil zoveel mogelijk verschillende soorten op tafel zetten. Ik wil jou inspireren om eens aan de slag te gaan met diverse groentes én fruit. Kies eens voor minder bekende soorten. Ik laat je zien wat je ermee kunt!