Zelf een heerlijke nasi goreng maken is echt verrassend eenvoudig. Je hebt daar geen pakjes of zakjes voor nodig – die bestaan toch vooral uit zout met een vleugje kruiden. Met een paar specerijen en goede ingrediënten zet je zó een smaakvolle nasi op tafel.
Inhoudsopgave
Waarom dit recept werkt
Deze nasi goreng maak je helemaal zelf, zonder kant-en-klare kruidenmixen. Daardoor heb je controle over de smaak én het zoutgehalte. Door gekookte en afgekoelde rijst te gebruiken, krijgt de nasi die typische licht krokante structuur. De zelfgemaakte nasi-kruiden geven net zoveel smaak als jij wilt. Bovendien ideaal om restjes rijst op te maken! Liever een low carb nasi?
Nasi maken zonder pakjes en zakjes
Volgens mij heb ik het al eens vaker verteld, maar mijn moeder was geen kookwonder. Sterker nog: ze had een grondige hekel aan koken. De uitvinding van pakjes en zakjes was voor haar dan ook een uitkomst. En eerlijk is eerlijk: voor ons ook wel, want we kregen eindelijk eens iets anders te eten.
Voor die tijd bestond het repertoire vooral uit doorgekookte bloemkool, macaroni met Smac, slappe sperziebonen… en rode kool met bloedworst of vieze boerenkool. Haha.
Toen de pakjes macaronimix op de markt kwamen, vonden we dat ineens best lekker. Er zat in elk geval meer smaak aan dan macaroni met Smac (yuck). Met nasi ging het net zo. Voorheen aten we rijst met rozijnen en suiker – ja, echt waar – en ineens was daar een zakje met nasi-kruiden. Of er ook groente doorheen ging? Dat betwijfel ik, maar het was in elk geval een (kleine) verbetering.
Inmiddels maak ik het gewoon lekker zelf. Kun je ten eerste zelf bepalen wat erin gaat aan kruiden en specerijen en het is gewoon lekkerder! En heb je nasi over? Maak dan ook eens deze heerlijke makkelijke nasischijven!
Recept ingrediënten
De lijst met ingrediënten lijkt wellicht wat lang, maar het valt echt reuze mee. Het merendeel zijn de specerijen.
- rijst – zorg ervoor dat je rijst al gekookt is en afgekoeld. Dat maakt echt het verschil als je rijst gaat bakken!
- groente – voor groente koos ik hier voor wortel, ui, knoflook en Chinese kool. Maar je kunt bijvoorbeeld ook courgette gebruiken, tauge toevoegen of een zakje gesneden groente gebruiken
- specerijen – koriander, komijn, chilivlokken, paprikapoeder en trassi. De laatste is optioneel; het is een garnalenpasta en geeft wel echt veel smaak. Het stinkt behoorlijk maar je proeft het niet op die manier terug
- kip – kipfilet of kipdijfilet of gebruik een vegetarisch alternatief zoals bijvoorbeeld in de bami goreng met tempeh.
- serveren – ik serveer de nasi met komkommer, bosuitjes, gebakken eitje, gebakken uitjes en – natuurlijk een lekkere pindasaus.
Hoe maak je nasi goreng
Stap 1 – Kook de rijst
Zorg dat je de rijst al een dag van tevoren kookt, dan is het het lekkerst. Uiteraard kan het wel vers, maar voor echte nasi kook je de rijst eerder. Sowieso handig om wat gekookte rijst in te vriezen. Dan heb je altijd voorraad!
Stap 2 – Bak ui en knoflook
Bak vervolgens de ui en knoflook tot deze glazig zijn.
Stap 3 – Bak de groente
Bak de groente tot deze zacht en gaar is
Stap 4 – Bak kip en rijst
Bak de kip gaar met de sojasaus (of gebruik coconut aminos of ketjap) en bak de rijst op hoog vuur met de trassi en de specerijen. Voeg alles bij elkaar.
FAQ Nasi goreng
Gebruik bij voorkeur lange korrelrijst, zoals pandan- of basmatirijst. Het allerbelangrijkste is dat de rijst gekookt en volledig afgekoeld is. Verse, warme rijst wordt snel papperig en bakt niet krokant. Ik gebruik zelf trouwens ook vaak zilvervliesrijst.
Dat kan, maar het resultaat is minder goed. Heb je geen restjes? Spreid de gekookte rijst dan uit op een bakplaat en laat deze volledig afkoelen (eventueel in de koelkast) voordat je hem gebruikt.
Koude rijst is droger en bakt daardoor beter. Zo krijg je die typische licht krokante nasi goreng structuur in plaats van een natte rijstschotel.
Ja dat kan prima. Je kunt de kip vervangen voor andere restjes vlees of helemaal weglaten en vervangen voor bijvoorbeeld tofu of tempeh of vegetarische kip. Garnalen kan ook.
Trassi geeft veel diepte en umami aan de nasi, maar is niet verplicht. Wil je het weglaten? Voeg dan een extra scheutje sojasaus of een klein beetje miso toe voor extra smaak.
Bewaar nasi goreng maximaal 2 dagen afgedekt in de koelkast. Laat het gerecht snel afkoelen voordat je het bewaart.
Dat kan, maar de structuur wordt iets zachter. Invriezen zonder gebakken ei werkt het beste. In de vriezer is nasi goreng tot 3 maanden houdbaar.
Probeer ook deze recepten met rijst
Nasi goreng recept
Ingrediënten
Gebakken rijst
- 300 gr rijst gekookt en afgekoeld. Met lange korrel
- 2 el olie
- 1 ui dun gesneden
- 2 teentjes knoflook fijn gehakt
- 150 gram wortel grof geraspt
- 1/2 Chinese kool fijn gesneden
Nasikruiden
- 1 tl gemalen koriander
- 1 tl komijn
- 1 tl chilivlokken of minder als je niet van pittig houdt
- 1 tl gerookte paprikapoeder
- 1 tl garnalen pasta (trassi)
Kip
- 300 gr kipfilet in blokjes
- 2 el tamari of soja saus of soja saus
Om te serveren:
- 4 eieren gebakken
- 2 bosuitjes dun gesneden
- 1/2 komkommer in plakjes
- 1 rode chili dun gesneden
- gebakken uitjes optioneel
- pindasaus
Instructies
- Om de nasi goreng te maken begin je met het koken van de rijst volgens de aanwijzingen op de verpakking. Ideaal kook je de rijst een dag eerder en laat het goed afkoelen in de koelkast.300 gr rijst
- Neem een ruime koekenpan en verhit hier de olie in. Bak de ui glazig. Voeg de knoflook toe en bak dit even mee.2 el olie, 1 ui, 2 teentjes knoflook
- Voeg de wortel en de Chinese kool toe en bak deze tot de groenten gaar is. Dit is een paar minuten.150 gram wortel, 1/2 Chinese kool
- In een andere pan verhit je wat olie en bak hierin de kip gaar en goudbruin. Voeg aan het eind van de baktijd de sojasaus toe en bak dit even mee.300 gr kipfilet, 2 el tamari of soja saus
- Voeg de kip bij de groentes.
- Verhit de pan weer met – eventueel – wat extra olie en bak eerst de trassi en de specerijen kort op. Zet het vuur hoger en voeg de koude rijst toe. Bak dit goed door tot het krokant wordt.1 tl gemalen koriander, 1 tl komijn, 1 tl chilivlokken, 1 tl garnalen pasta (trassi), 1 tl gerookte paprikapoeder
- Voeg alles bij elkaar, roer door en proef of er nog peper en zout nodig is.
- Serveer de nasi goreng met een gebakken eitje, plakjes komkommer, rode peper en gebakken uitjes. Strooi de bosuitjes eroverheen.4 eieren, 2 bosuitjes, 1/2 komkommer, 1 rode chili, gebakken uitjes, pindasaus
Voedingswaarde informatie per portie:
Disclaimer:
De genoemde waardes zijn gebaseerd op standaard tabellen en hier kunnen geen rechten aan worden ontleend. Merknamen in de ingrediëntenlijst kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking. Sommige linkjes op deze pagina kunnen affiliate links zijn. Lees meer: disclaimer.
Nostalgie maar dan zonder pakjes en zakjes. Deze nasi goreng is makkelijk om te maken, ideaal om restjes rijst op te maken en gewoon heel erg lekker!
Nasi en bami maak ik ook al heel lang zonder pakjes. Toch weer anders. Wel met kip en groenten. Maar voor de rest ‘gewoon’ een eetlepel paprikapoeder en een eetlepel kerrie. Peper en zout naar smaak. Niet te onderscheiden van de kruidenmix uit de pakjes en zo eenvoudig!
De macaroni met smac vind ik nog steeds lekker, erg hé!
Mijn ouders aten de zoete rijst bij gebakken vis, ook heel erg.
Zoete rijst met gebakken vis? Uh.. dat lijkt me dan weer een aparte combi! En echt? Je vindt het nog steeds lekker? Ach, moet kunnen toch maar lekker heb ik die smac nooit gevonden. (wel met gekookte worst, dat maakte ze ook nog wel eens)
Haha macaroni met smac! Dat aten wij ook!! Tot de pakjes macaroni van Honig kwamen 😉 En doorgekookte bloemkool.. met heel soms bij speciale gelegenheden een kerriesausje erbij 😉 Maar dit klinkt lekker! Ik zat er laatst eens over te denken om inderdaad nasi (zonder pakjes) te maken met bloemkoolrijst voor mijn ‘wat te doen met een bloemkool-categorie’, dus dit klinkt als een recept om uit te proberen.
Jaaa die kerriesausjes hadden wij ook! (ook uit een pakje uiteraard) of van die laffe kaassaus… Blegh… Hahaha…