Glutenvrije speculaas (lactosevrij en paleo)
Glutenvrije speculaas
Het is natuurlijk weer die tijd van het jaar dat iedereen druk is met bakken en lekker eten. Dit jaar misschien nog wel meer dan anders. Logisch ook, want met de huidige maatregelen zitten we toch meer en vaker binnen dan voorheen. Ideaal dus om eens lekker een dag uit te trekken en te gaan bakken. Bijvoorbeeld met deze glutenvrije speculaas.
Nu ben ik gek op speculaas en had ik al eens eerder gewone speculaas gemaakt, maar ik was benieuwd of ik ook een glutenvrije speculaas kon maken.
Nou ik kan je vertellen dat het resultaat uitermate lekker is geworden!
Voor het maken gebruikte ik amandelmeel en arrowroot als vervanging voor de gewone bloem en natuurlijk gingen er lekker veel koekkruiden in. De glutenvrije speculaas maakte ik op smaak met ahornsiroop waardoor de koekjes bovendien vegan zijn geworden.
Vegan en glutenvrije speculaas
Net als met normaal koekdeeg is het het handigste als je het koekdeeg na het maken eerst even een minuutje of 30 in de koeling ligt om wat kouder te worden. Het is een vrij plakkerig deeg dus eerst koelen helpt.
Na het koelen haal je het weer uit de koeling en je kneed het nog even door. Maak er nu kleine balletjes van en leg deze op een bakplaat bekleed met bakpapier. De balletjes druk je wat platter met de palm van je hand. Hou er rekening mee dat de koekjes nog een klein beetje uitlopen.
Leg ze dus niet te dicht op elkaar neer. De glutenvrije speculaas kun je vervolgens ook goed gebruiken als basis voor andere gerechten. Je kunt de koekjes natuurlijk zo eten (lekker!) of je kunt ze gebruiken om bijvoorbeeld de bodem van een cheesecake te maken.
Of je kunt ze verkruimelen over een recept waar je normaal misschien bastogne zou gebruiken of iets vergelijkbaars.
Glutenvrije speculaas
Ingrediënten
- 150 gr amandelmeel
- 25 gr arrowroot
- 2,5 tl koekkruiden
- 1/2 tl kaneel
- 1/2 tl gember gemalen
- ¼ tl baking soda
- 2 el gesmolten kokosolie
- 75 ml ahornsiroop
- Extra arrowroot om te rollen
Instructies
- Verwarm de oven voor op 180˚C en bekleed een bakplaat met bakpapier
- Doe amandelmeel, arrowroot, gember, koekkruiden, kaneel, zout en baking soda bij elkaar en roer om te combineren. Voeg de kokosolie en ahornsiroop toe en roer tot er een plakkerig deeg ontstaat. Rol het in plastic folie en leg minimaal 30 minuten in de koeling.
- Haal het uit de koeling en kneed nog even kort door.
- Maak balletjes van het deeg en leg deze op een bakplaat bekleed met bakpapier. Druk ze met de palm van je hand wat platter.
Notities
Voedingswaarde per portie
Disclaimer
De genoemde waardes zijn gebaseerd op standaard tabellen en hier kunnen geen rechten aan worden ontleend. Merknamen in de ingrediëntenlijst kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking. Sommige linkjes op deze pagina kunnen affiliate links zijn. Lees meer: disclaimer.
Wat is een goed alternatief voor amandelmeel in dit recept ivm een dochter met allergieën?
He Sylvia. Ik zou het proberen met chufameel. Dat gebruik ik altijd een op een als vervanging van amandelmeel. De smaak wordt wel anders denk ik. Ik heb het zelf nog niet geprobeerd met chufa maar het is in principe een goed alternatief.
Erg lekkere koekjes. Ik had ze best dun uitgerold en uitgestoken. Ze waren goed gelukt en heel lekker. Voor herhaling vatbaar. Ga het volgende keer proberen met iets minder siroop.
Fijn dat ze zijn bevallen! Ik vond ze ook erg lekker!
Ik zie geen gember(poeder?) in de ingrediëntenlijst staan, maar het wordt wel genoemd bij de bereiding. Is één theelepel goed? (ik ben niet zo’n held in zelf aanrommelen 😬)
he Simone, Ah suf. heb het nu toegevoegd. Een halve theelepel is voldoende, maar als je er al een hele in hebt gedaan dan is dat ook geen ramp hoor.. 🙂
Ik heb inderdaad voor de zekerheid dezelfde hoeveelheid aangehouden als de kaneel, en dat heeft prima uitgepakt: LEKKURR!!