Vegan hoofdgerecht voor de kerst – gevulde bloemkool met kastanje en walnoot
Krijg je straks vegan gasten aan de kersttafel of ben je zelf wellicht vegan, maar wil je wel een showstuk om te serveren? Dan is deze gevulde bloemkool voor jou! De smaken zijn heerlijk en lekker winters en het maken vergt wel even wat tijd maar is niet heel erg moeilijk.
Vegan hoofdgerecht – gevulde bloemkool
Alweer een flink aantal weken geleden vroeg ik in de wekelijkse nieuwsbrief of er nog wensen waren voor de kerstrecepten. Ik zou de week erna met Tom een kerstkooksessie inlassen en het was dus het ideale moment om suggesties te vragen. Een van de vragen die langskwam was of ik een vegan hoofdgerecht kon bedenken.
Veel van de gerechten rondom kerst draaien vaak om vlees. De gebraden kalkoen, een gebakken beenhammetje, gerookte zalm… Noem het maar op. Tijd dus om daar eens over na te denken. Want je wilt niet gewoon een bak sla serveren natuurlijk. Het moet wel een beetje feestelijk zijn en nog leuker als het ook nog een pronkstuk is.
Ik hoefde er niet eens echt heel lang over te denken, want een gevulde bloemkool stond al een tijdje op mijn wensenlijstje en dat leek op het ideale gerecht voor de kerstdagen. En het is een ideaal vegan hoofdgerecht.
Kastanjepuree
Kastanjepuree kun je zelf maken maar ik had nog een blik staan en dat heb ik hier gebruikt. Rond de kerstdagen is het meestal goed verkrijgbaar. Ik gebruikte kastanjepuree die bij de Albert Heijn vandaan kwam. Naturel. Er zit verder niks in (dus geen gezoete variant kopen!). Heerlijk voor in de bloemkool. Zorg wel dat je goed proeft voor je de vulling in de bloemkool spuit. Het moet echt wel goed op smaak zijn.
Aandachtspuntjes tijdens het maken van de gevulde bloemkool
Let tijdens het maken van de gevulde bloemkool op dat je de stam niet te ver wegsnijdt. Het is hetgeen de bloemkool bij elkaar houdt. Plus als je het gaat koken zul je zien dat het ook wat slapper wordt. Dus let daar op als je gaat snijden.
Kies vervolgens een pan uit die groot genoeg is voor de hele bloemkool. Ga niet proppen maar zorg dat je pan groot genoeg is. Een soeppan is meestal voldoende of een grote braadpan als je die hebt. Kook de bloemkool voor ongeveer 7-10 minuten in zijn geheel en haal het er dan uit met twee spatels of twee grote lepels. Zet apart om droog te stomen. Je wilt niet dat je gevulde bloemkool zometeen waterig is.
De paddestoelen bak je goed gaar en laat het vocht zo veel mogelijk verdampen. Pureer met de walnoten en de kastanjepuree tot een glad geheel en spuit dit met een spuitzak tussen alle hoekjes en gaatjes van de bloemkool. Breng de vulling trouwens goed op smaak voor je het in de spuitzak doet. Het is bepalend voor de smaak van je vegan hoofdgerecht dus let daar op!
Ook geschikt als bijgerecht
Natuurlijk kun je de gevulde bloemkool ook prima serveren als bijgerecht bij een mooi stuk vlees.
Check hier een volledig vegan kerstmenu
Geroosterde en gevulde bloemkool
Ingrediënten
- 1 bloemkool
- 5 el olijfolie
Voor de vulling
- 150 gr kastanjepuree
- 150 gr kastanjechampignons
- 75 gr walnoten
- 1 ui fijn gesnipperd
- 2 teentjes knoflook
- paar blaadjes salie
- paar takjes rozemarijn alleen de naalden
- 1/2 tl nootmuskaat
- peper en zout
- 3 el hazelnoten gehakt
- paar takjes verse peterselie gehakt
Instructies
- Snij het bloemkoolblad eraf. Keer de bloemkool om en snij voorzichtig de stam eruit maar zorg ervoor dat alles nog wel bij elkaar blijft zitten.
- Breng een grote pan met water met zout aan de kook (de bloemkool moet erin passen) en doe de bloemkool erin. Kook voor ongeveer 7 minuten. Haal de bloemkool met twee spatels met gaatjes erin eruit en zet apart om droog te stomen.
- In een grote koekenpan bak je de ui met de knoflook en de verse kruiden gaar. Voeg de paddenstoelen toe en bak het geheel tot gaar. Als er veel vocht uit de paddenstoelen komt laat die dan even uitlekken in een zeef.Doe met de kastanjepuree en de walnoten in de keukenmachine en draai tot het een glad geheel is geworden. Breng goed op smaak met zout en peper en nootmuskaat.
- Doe over in een spuitzak en begin met het vullen van de bloemkool. Leg eerst de bloemkool op zijn kop en vul de onderkant goed in elk gaatje waar je met de spuitzak in kunt. Tussen de roosjes, in het gat van de stam enzovoort. Draai de bloemkool weer terug en zet op een bakplaat. Als je nog gaatjes ziet spuit dan ook die vol met de puree.
- Verwarm de oven voor op 200˚C. Wrijf de top van de bloemkool goed in met olijfolie. Zet in de oven voor ongeveer 45 minuten of tot goudbruin.
- Zet de bloemkool voor serveren op een mooie schaal en bestrooi met de gehakte hazelnoten en de peterselie
Voedingswaarde per portie
Disclaimer
De genoemde waardes zijn gebaseerd op standaard tabellen en hier kunnen geen rechten aan worden ontleend. Merknamen in de ingrediëntenlijst kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking. Sommige linkjes op deze pagina kunnen affiliate links zijn. Lees meer: disclaimer.
er wordt in recept gepraat over paddestoelen? maar zie ze niet bij ingredienten?
Eh jawel hoor: kastanje champignons staat er… Dat zijn de paddestoelen
Ziet er heerlijk uit. Die ga ik maken met kerst!! 😀👍
Wel jammer dat ik jouw recepten niet kan opslaan op Pinterest of Smulweb dan kan ik ze makkelijker terugzoeken.
He Tanja,
Dat kan wel hoor. Als je met je muis over de foto heengaat dan komt er een pinterest save button omhoog. Daarop klikken en je kunt hem gewoon pinnen!
Wat een gaaf en creatief idee…
Dankjewel Marjolijn!