“Wat is een echt lokaal gerecht?” vroeg ik een Ier tijdens een bezoek aan dit prachtige land. Het antwoord was ‘potato bread’ oftewel Iers aardappelbrood. Echt veel kon ik me er niet bij voorstellen, maar toen ik het op een menu kaart zag staan moest ik het natuurlijk bestellen.
Aardappelbrod
Toen Ellen (voor bijzonder plekje) en ik op reis gingen door magisch mooi Ierland langs de causeway coast vroeg ik een local wat nu echt een gerecht was wat ik absoluut niet mocht missen. Nou dat moest toch echt aardappelbrood worden vertelde de beste man me. Potato bread was hét gerecht om niet over te slaan.
Aardappelbrood dus. Ik kon me er niet zoveel bij voorstellen en dacht in eerste instantie een soort rösti voorgeschoteld te krijgen. Om het uit te proberen bestelde ik de volgende ochtend een full Irish breakfast want daar zou potato bread in zitten.
Ik had natuurlijk geen vergelijking maar wat ik voorgeschoteld kreeg smaakte vooral vet. En eigenlijk niet lekker. Dat moest toch anders zijn leek me zo. Dus vroeg ik aan Wendy van Causewayfoodie tours of ze misschien een origineel recept had voor een Iers potatobread. Wendy riep de hulp in van Paula McIntyre en binnen twee dagen had ik een recept in the pocket.
Aan de slag
In de basis is het maken van een aardappelbrood heel eenvoudig. Je hebt aardappels nodig, beetje bloem erbij, kneden, bakken en je bent klaar. Officieel is het wel zo dat je aardappelbrood in de schil hoort te bakken, dan de schil verwijderen en dan verder met de rest van het proces. Dat vind ik dan weer teveel gedoe en hoewel het ongetwijfeld extra smaak aan het aardappelbrood toevoegt heb ik gekozen voor geschilde aardappels.
Je hebt in weze slechts twee ingrediënten nodig om dit aardappelbrood te maken. Tel ik voor het gemak zout en suiker niet mee.
Wereld van verschil
Maar wat een verschil met het aardappelbrood uit het hotel! Dit was lekker! En met wat roomboter is dit echt een traktatie.
Wat belangrijk is: eet het warm! Ik vermoed dat ze het in het hotel opwarmen door het opnieuw te bakken of zo waardoor het natuurlijk op gegeven moment moddervet wordt. Afgekoeld is dit niet lekker. Dan lijkt het alsof je een oude aardappel zit te eten. Of koude aardappelpuree. Ook niet lekker.
Warm eten dus. Met roomboter!
Iers aardappelbrood (potato bread)
Ingrediënten
- 500 gr gekookte kruimige aardappelen
- 200 gr bloem
- klein beetje suiker
- 1/2 tl zout
Hoe maak je aardappelbrood?
- Officieel hoor je de aardappels te koken in de schil, de schil dan te verwijderen en de aardappels door een pers of zeef te drukken. Je kunt natuurlijk ook een aardappelstamper gebruiken maar zorg wel dat het goed glad is. Niet teveel klontjes.
- Voeg de bloem, suiker en het zout toe en meng tot het een geheel wordt. Dit gaat het makkelijkste als je het uitstort op een met bloem bestoven oppervlak. Kneed het kort door. Niet langer dan ongeveer 30 seconden.
- Maak er een bal van en druk deze vervolgens plat tot een diameter van ongeveer 15 cm. Snij dit in 8 plakken (wedges)
- Verhit een koekenpan met boter en bak hierin het potatobread gaar en goudbruin. Serveer direct met roomboter!
Voedingswaarde informatie per portie:
Disclaimer:
De genoemde waardes zijn gebaseerd op standaard tabellen en hier kunnen geen rechten aan worden ontleend. Merknamen in de ingrediëntenlijst kunnen het gevolg zijn van een betaalde samenwerking. Sommige linkjes op deze pagina kunnen affiliate links zijn. Lees meer: disclaimer.
Hier in Kerry zie men dat niet zoveel meer.
De volgende keer moet je eens Irish Stew proberen ( met lamsvlees, heerlijk ). Wel uitkijken met je vingers anders eet je die er ook bij op!
We hebben vorige week ook een pie gemaakt met een stew erin (steak and ale pie) Die komt volgende week online. Met een korst van potato bread!